nezarat
04 بهمن 1401 - 20:50

ارزیابی اسرئیل: سال ۲۰۲۳ شاهد انتفاضه فلسطینی بزرگ و وسیعی خواهد بود

با وجود اختلاف نظر و دیدگاه بین رسانه‌های عبری زبان اما اکثر قریب به اتفاق آنها در رابطه با اینکه سال ۲۰۲۳ سال سختی برای اسرائیل بوده و شاهد تقابل با فلسطینیان است اتفاق نظر دارند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم اندیشکده پژوه‌هش‌های امنیت رژیم صهیونیستی هم در گزارش مفصلی در رابطه با چالش‌های پیش روی رژیم صهیونیستی در سال 2023 بزرگترین و خطرناک‌‌ترین آن را صحنه فسطین اعلام و آن را خطر شماره یک برای اسرائیل بر شمرد و به تفصیل به آنها پرداخت.

براساس گزارش مفصل این اندیشکده معتبر صهیونیستی، جدی‌‌ترین خطر داخلی که در سال 2023 اسرائیل را تهدید می‌کند، افزایش تنش در صحنه فلسطینی است که می‌تواند به خطری راهبردی برای اسرائیل تبدیل شود.

در بخشی از این گزارش مفصل که به طور کامل در اختیار یتسحاق هرتزوک رئیس رژیم صهیونیستی قرار گرفته تاکید شده است شاهد افزایش خیزش انقلابی فلسطینیان (در داخل اراضی اشغالی) هستیم، امری که می‌تواند با افزایش اقدامات اسرائیلی علیه فلسطینیان به شکل قابل توجهی تشدید شود.

تهیه کنندگان این گزارش بر این باورند که خطر اصلی و شماره یک در رتبه بندی راهبردی، خطر آسیب رسیدن به روابط این رژیم با ایالات متحده است زیرا در سایه قطب بندی‌های موجود در ایالات متحده، تحرکات اسرائیل می‌تواند به این روابط آسیب‌‌هایی را وارد کند.

همچنین روابط با چین و روسیه هم تاثیرت خاص به خود را بر کیفیت روابط با ایالات متحده خواهد گذاشت، از اینرو کارشناسان این پژهشکده توصیه کردند که تل‌آویو اقدامات فعالی را برای حفظ پویایی روابط با ایالات متحده اتخاذ کند.

در رابطه با مسئله ایران هم پژوهشگران تاکید کردند، ایران خطرناک‌‌ترین تهدید خارجی احتمالی برای اسرائیل است، به اعتراف این گزارش ایران در اوج توانمندی‌های برنامه هسته‌ای خود قرار داشته و این امر از منظر اسرائیل، خطرناک‌‌ترین شرایط محسوب می‌شود.

به اعتراف کارشناسان این اندیشکده صهیونیستی، ایران با وجود پیشرفت‌های بسیار زیادش در بعد برنامه هسته‌ای و نزدیک شدن به نقطه تبدیل شدن به کشوری در آستانه هسته‌ای، اما با نقطه تصمیم گیری برای دستیابی به بمب هسته‌ای به شدت فاصله دارد.

همچنین این کارشناسان اعتراف کردند، جمهوری اسلامی ایران موفق شده است شبکه امنی را علیه تحریم‌های غربی برای خود ایجاد کند.

کارشناسان اندیشکده امنیت رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که استراتژی ابهام هسته‌ای اسرائیل دچار فرسودگی و گسست شده است، در حالی که قطب بندی‌های شکل گرفته در داخل (رژیم صهیونیستی) هم به چالش بزرگی برای امنیت اجتماعی اسرائیل مبدل گردیده است.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به احتمال جنگ با غزه یا حزب الله هم پیش بینی شده است، در صورت وقوع جنگ، زیر ساخت‌های اسرائیل با تسلیحات دور برد منهدم خواهند شد.

کارشناسان اسرائیل همچنین هشدار دادند، اسرائیل با وجود تقویت ظرفیت‌های بازدارندگی خود، اما از لحاظ داخلی به شدت شکننده است و در صورت وقوع جنگی طولانی مدت، قادر به تاب آوری کافی داخلی نخواهد بود و اگر شاهد وقوع تلفات گسترده هم باشیم، این امر می‌تواند منجر به نا آرامی‌های شدیدی هم بشود.

در رابطه با کرانه باختری هم کارشناسان بر این باورند که کرانه باختری در آستانه انتفاضه سوم و بزرگی است که احتمالا با فرا رسیدن ماه (مبارک) رمضان شدت خواهدگرفت.

پیش بینی‌های این اندیشکده نشان می‌دهند که در سالجاری میلادی صحنه فلسطین شاهد شدت گرفتن ضرب آهنگ مقاومت است که می‌تواند تا سطح شکل‌گیری انتفاضه‌ای مسلحانه هم برسد.

به اعتقاد تحلیل‌گران این اندیشکده، روز به روز میزان تاثیر گذاری جنبش‌های فتح و حماس در صحنه فلسطین کاهش پیدا می‌کند و به جای آن شاهد شکل‌گیری بلوک جدیدی از فعالان فلسطینی هستیم که به هیچ یک از این دو گروه یا گروه دیگری وابستگی نداشته و به شکل خود جوش عمل می‌کنند.

کارشناسان به مسئولین رژیم صهیونیستی توصیه کردند خود را برای دوره پسا محمود عباس آماده کنند، زیرا صحنه فلسطین هم از مدتها پیش خود را برای این مرحله آماده می‌کند.

این مسئله را روزنامه یسرائیل هیوم هم تایید و در یادداشتی تاکید کرد: اوضاع در (سرزمین‌های اشغالی) به شدت متشنج است و به سوی انفجار اوضاع و انتفاضه‌ای فلسطینی پیش می‌رود.

این رسانه نزدیک به نتانیاهو افزود: اوضاع در کرانه باختری مورد توجه هرتسی هالیوی رئیس ستاد ارتش است، زیرا این صحنه امروز در حال جوشش و غلیان است و هیچ روزنه امیدی هم برای پایان آن در افق دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/*

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996103