nezarat
04 بهمن 1401 - 21:49

افتتاح خط تولید مفتول در خرمشهر با سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان

با حضور رئیس بنیاد مستضعفان ‌خط تولید مفتول در خرمشهر با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، خط تولید مفتول شرکت فولاد کاوه اروند عصر امروز با حضور رئیس بنیاد مستضعفان و استاندار خوزستان افتتاح شد.

سید پرویز فتاح در جمع خبرنگاران با اشاره به راه‌اندازی این خط تولید به همت مهندسان کشور، اظهار داشت: 2 سال پیش بازدیدی از این کارخانه که ظرفیت تولیدی معادل 400 هزار تن در سال را داشت انجام دادیم و با توجه به نیاز کشور به مفتول، تصمیم گرفتیم خط دوم این کارخانه را به تولید مفتول اختصاص دهیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با تقدیر از تلاش مهندسان ایرانی برای راه‌اندازی این خط تولید گفت: این خط در شرایط تحریمی کشور و در حالی احداث و راه‌اندازی شد که متخصصان خارجی با هدف زمینگیر کردن این کارخانه، کار را رها کردند ولی این خط تولید با تلاش مهندسان ایرانی به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید کارخانه را به 600 هزار تن در سال رساند.

وی با بیان اینکه این خط تولید جزو نخستین خطوط تولید فولادی کشور است که در ارتفاع احداث شده است افزود: این خط مفتول با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان راه‌اندازی شد و خوشبختانه امروز شاهد اشتغال 230 نیروی کار در 3 شیفت کاری در این مجموعه هستیم.

فتاح با بیان اینکه این کارخانه قابلیت بسیار مناسبی برای توسعه دارد، گفت: خوشبختانه تولیدات این کارخانه از نظر کیفی در سطح بالایی قرار دارد و این تولیدات ظرفیت صادراتی را دارا هستند.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز پروژه های فنی و عمرانی و همچنین پروژه های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان در سراسر کشور، ما از تولیدات این کارخانه برای احداث مسکن محرومان و بازسازی مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی استفاده می کنیم.

افزایش بهره‌وری نیروگاه خرمشهر با بهره‌برداری از یک طرح دانش‌بنیان

فتاح در ادامه سفر به استان خوزستان، ضمن بازدید از نیروگاه خرمشهر، طرح افزایش 120 مگاواتی ظرفیت تولید این نیروگاه را افتتاح کرد.

رئیس بنیاد مستضعفان در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت این طرح اظهار کرد: نیروگاه خرمشهر با تولید 1.8 درصد از تولید کل برق کشور، یکی از نیروگاه های مهم صنعت برق کشور است و در حال حاضر با دارا بودن 6 واحد 160 مگاواتی، ظرفیتی اسمی معادل 1000 مگاوات انرژی را تولید می‌کند.

وی ادامه داد: همکاران ما در بنیاد با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان موفق شدند بدون مصرف سوخت بیشتر و با افزایش راندمان واحدها، ظرفیت تولید هرواحد این نیروگاه را از 160 مگاوات به 180 مگاوات ارتقاء دهند و میزان تولید برق در این نیروگاه به میزان 120 مگاوات افزایش یابد.

فتاح با تاکید بر استفاده از تکنولوژی جدید برای افزایش راندمان واحدهای این نیروگاه گفت: این دستاورد که با تکیه بر دانش مهندسان ایرانی به دست آمد جای تبریک و تقدیر دارد.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه نیروگاه حرارتی خرمشهر راندمانی معادل 35 درصد داشت که با بهره برداری از این طرح جدید، به 40 درصد رسید.

به گفته فتاح این پروژه با سرمایه گذاری 130 میلیارد تومان و بر پایه فکر خلاق مهندسان ایرانی اجرا شده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه تبدیل این نیروگاه به یک نیروگاه سیکل ترکیبی، مصوبه شورای اقتصاد دولت و هیئت وزیران را اخذ کرده ولی اجرای آن نیازمند 384 میلیون یورو سرمایه‌گذاری است که این اعتبار باید به صورت تسهیلات ارزی از سوی صندوق توسعه ملی تامین شود.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: نکته حائز اهمیت آن است که با اضافه شدن 3 واحد بخار به واحدهای حرارتی فعلی و تبدیل این نیروگاه به «سیکل ترکیبی»، راندمان این نیروگاه به بیش از ٥� درصد افزایش پیدا می‌کند و ظرفیت تولید آن نیز 500 مگاوات بیشتر می‌شود.

فتاح با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان حاضر است این سرمایه‌گذاری را انجام دهد گفت: در صورت تامین منابع ارزی و همچنین تامین آب مورد نیاز نیروگاه، بنیاد مستضعفان حاضر است بیش از 12 هزار میلیارد تومان را برای تبدیل این نیروگاه به سیکل ترکیبی و افزایش راندمان نیروگاه خرمشهر سرمایه‌گذاری کند و امیدواریم در صورت تحقق این موارد، اجرای این پروژه در دولت فعلی کلید بخورد و به بهره‌برداری نیز برسد.

انتهای پیام/735/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996225